O autorze
Mawia się, iż w życiu nie ma darmowych lunchów. Podobnie nikt nie rozdaje ich na rynku. Na swój lunch trzeba zapracować. Jako ekonomista nie szukam darmowych lunchów na rynku. Staram się unikać tych, które za cenę kolacji w pięciogwiazdkowym hotelu oferują nieświeżego kebaba. A jest ich niemało…

Mocny kwartał przeciętnego roku?

Bez wątpienia można powiedzieć, iż kończymy kwartał pozytywnego zaskoczenia. Całkiem śmiałą tego zapowiedzią był brak negatywnej reakcji na obniżenie ratingów niemal wszystkich krajów strefy euro w styczniu, podczas gdy perspektywa takich decyzji agencji ratingowych była uważana za główny czynnik ryzyka na pierwsze miesiące tego roku.

Jednak po pierwszych trzech miesiącach roku ceny akcji są wyższe (choć nie w takim stopniu jak w USA), złoty mocniejszy, koszty obsługi rządowego długu są mniejsze. O ile jesteśmy mądrzejsi po tych trzech miesiącach?

Operacje LTRO Europejskiego Banku Centralnego. Sukces 3-letnich pożyczek EBC odsunął od Europy najczarniejsze wizje dając szansę, iż ożywienie gospodarcze na świecie uzdrowi sytuację finansów publicznych w Europie.

Dane z USA – amerykańska gospodarka ma się nieźle, ale dane wskazywały już na to w czwartym kwartale; rynkom pomaga jednak postawa Fed, który nie zamierza podnosić stóp procentowych.

Dane z Europy – pozytywne zaskoczenie w styczniu i rozczarowanie w marcu oznacza, iż jesteśmy w punkcie wyjścia i ożywienie na Starym Kontynencie zależy w dużym stopniu od dalszego rozwoju sytuacji w Chinach, gdzie balansujemy pomiędzy spowolnieniem a twardym lądowaniem.

Ropa – wiele wskazuje na to, iż wzorem roku ubiegłego skończy się na strachu i kryzysu naftowego nie będzie. Jednak wzrost cen ropy wzrostowi gospodarczemu nie pomoże.

Rynki mają tendencje do przereagowywania na dane i tak było w pierwszym kwartale, kiedy strach został zastąpiony nadzieją. Największą zmianą jest uniknięcie paraliżu sektora bankowego w Europie i spadek rentowności obligacji peryferyjnych, jednak ryzyko recesji w Europie pozostało, rośnie też ryzyko spowolnienia w Chinach. Tym samym trudno oczekiwać, aby drugi kwartał był podobnie dobry. Co więcej, miniony kwartał mógł być dla rynków najlepszym w całym 2012 roku.
Trwa ładowanie komentarzy...